Tıp FakültesiAnesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı

Genel Bilgiler

Marmara Anesteziyoloji ve Reanimasyon 2014

 

Vizyonumuz:

Bilgi, Beceri, Görgüsü - Donanımı Tam Anestezi Uzmanları yetiştirmek!!!

 

Misyonumuz:

Devlet hastanesinin hasta potansiyeliyle eğitim ve araştırmayı arttırıp, hasta bakımında kaliteli, aynı zamanda her konuda araştırma imkanına sahip hale gelmek!

 

Asistan Eğitimi

Bu sene, 2014 başından bu yana Asistan Eğitimi tekrar ele alındı.

 

Asistan rotasyonları planlı ve kayıtlı ve herkese açık hale getirildi. Programlı rotasyonlar ayarlandı, ek olarak Ekokardiyografi ve Ultrasonografi için Radyoloji ve Kardiyoloji ile anlaşıldı.

 

Asistan Karnesi 2014 Ocak ayından beri elektronik olarak her asistan tarafından hasta protokolleriyle yapılan tedavi girişimleri girilip, her asistanın sorumlu hocası tarafından onaylanıyor! Altı ayda bir imzalanıp dosyalarına konuyor.

 

Bu eğitim döneminde (2014) fakültemiz hastanesinde iki sempozyuma ev sahipliği yapıldı.Türkiye’deki ulusal ve İstanbul’daki uluslarası kongrelere yaklaşık 20 asistan 10 uzman (Kendi hastanemizdeki ekip olarak katılınanlar dışında) katılımı sağlandı.

 

Bu eğitim döneminde haftanın her günü sabah 7: 45 – 8:00 arası kısa seminer yapıldı ve her seminer ortalama 20 kişi katılımıyla gerçekleştirildi. Her hafta cuma günü 8:00 – 9:00 arasında ASA (American Society of Anesthesiologists) temel kaynaklarına dayanarak hazırlanmış seminerler yapıldı. Bunlara web sitesinde yer verildi veya henüz yer almaktadır.

 

Asistanlara yılda iki kez Clinical Anesthesiology (G. Edward Morgan, Jr., Maged S. Mikhail, Michael J. Murray; LANGE) kaynaklı yazılı sınav uygulanmaya devam edilmektedir.

 

 

Bu eğitim döneminde bir asistanımız üç ay süreyle Mayo Clinic Florida Jacksonwille – USA ‘de, bir uzmanımız da Mayo Clinic Rochester MN – USA ‘de yine üç ay süreyle bulunarak yurt dışında değerli bir deneyim elde etti.

 

Ameliyahanemizde operasyon salonlarının efektif kullanımını sağlamak üzere izlem programı arkadaşlarımızca geliştirilip uygulamaya kondu. Hazırlık, anestezi ve cerrahi dönemleri, salonların boş kalma süreleri internetten web sayfasında izlenmeye başlandı.

 

Yine bu eğitim döneminde Kadrosu yıllardır Marmara Üniversitesinde olup Siyami Ersek Kalp ve Damar Cerrahisi hastanesinde şef olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Zuhal Aykaç Hocamız da Anabilim Dalımızda görevine başlamıştır. Kendisi Türkiyede iki dönem Kalp ve Damar Anestezisi Derneği başkanlığı yapmıştır ve Türk Anestezi Derneği Board kurulu başkanlığını yürütmekte olması yanısıra Avrupa Anestezi Board Kurulunda da Türkiye’yi temsil etmektedir. Çalışma hayatı boyunca çok sayıda önemli görevde yer almış olan hocamız, ekibimize özel bir değer katmıştır.

 

Yine bu dönemde bir arkadaşımız profesörlüğe yükselmiş, bir diğeri de yardımcı doçent kadrosuna atanmıştır. İki arkadaşımız için yardımcı doçent, bir arkadaşımız için de profesör kadrosu istenmiştir.

 

Bu sayfa Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı tarafından en son 17.07.2014 10:18:59 tarihinde güncellenmiştir.